Buďme lepší! ...aby sa k nám turisti radi vracali

Autor: Eva Jochmannová | 23.8.2011 o 8:00 | (upravené 14.7.2012 o 20:54) Karma článku: 25,16 | Prečítané:  7160x

S manželom sa radi túlame po Slovensku a objavujeme jeho krásy. Hory, jaskyne, hrady, skanzeny. Precestovali sme toho dosť aj v zahraničí. Preto smelo hovorím, že Slovensko je nádherná krajina a má čo ponúknuť. Mám taký zvyk. Pozorujem. Porovnávam. Pýtam sa. Hľadám spôsoby, ako veci zlepšiť. A popri tom sa častokrát utvrdzujem v porekadle: „Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté.“ Toho roku sme navštívili Demänovskú jaskyňu slobody. Zvykne sa označovať ako najkrajšia spomedzi slovenských jaskýň. Myslím, že toto označenie jej patrí právom. Bohatá výzdoba v celej jaskyni, človek sa cíti ako v rozprávke. Veď sa tu aj dve rozprávky natáčali. Soľ nad zlato a Perinbaba. Menej rozprávkový sa mi už zdal prístup k turistom.

Prichádzame ráno okolo pol desiatej. Na parkovisku zaplatíme parkovné 5 EUR, čo je takmer toľko, ako vstupné do jaskyne. To stojí pre dospelého 7 EUR. V duchu rýchlo prepočítam, že pre štvorčlennú rodinu sa cena takéhoto výletu šplhá k celkom exkluzívnej sume, a to ešte nejedli a nepili. Cesta k jaskyni trvá asi 20 minút a vedie hore dosť strmým kopcom. Oceňujem udržiavaný chodníček obohnaný zábradlím. Po ceste je niekoľko lavičiek. Zadychčaní vychádzame hore. Je desať hodín. Stánok so suvenírmi je "ešte" zatvorený, hoci prevádzka jaskyne začala o deviatej. Ako tak pozerám do výkladu, ani neľutujem. Vidím tam zo desať pohľadníc z čias socializmu a jednu magnetku. Bufet je otvorený, ale nie sú v ňom žiadni zákazníci. Čo môžem oceniť sú zrekonštruované a čisté toalety.

Chceme si kúpiť lístky. Pokladňa je zatvorená, čítame oznam: "Pokladňa sa otvára vždy 15 minút pred vstupom". Aha, asi majú nedostatok personálu. Keď však okolo prejde už asi piaty zamestnanec (spoznali sme podľa oblečenia – označenej bundy) a ďalší traja vykukujú z okna na poschodí, mám pocit, že ich je tam celkom dosť. Ľudia začínajú pomaličky tvoriť rad na lístky. 15 minút pred vstupom stojí v rade asi 60 ľudí. Ak by si mohli lístok kúpiť skôr, možno by teraz radšej postáli v tom bufete a dali si niečo na osvieženie.

Visí tam ešte jeden oznam, ktorý hovorí, že parkovisko pri jaskyni nie je v správe jaskyne, ale súkromného podnikateľa. Asi sme neboli jediní, ktorým sa výška parkovného nepáčila a správa jaskyne v sebaobrane vyvesila tento oznam. Takže tak to je. Šikovný podnikateľ v podstate bez akejkoľvej námahy a vynaložených nákladov (ak nerátam plat vyberačov parkovného) ťaží z toho, že vlastní kus pozemku pri národnej prírodnej pamiatke alebo (ako to už na Slovensku býva) si ho za výhodných podmienok prenajal od obce. Keď vezmeme do úvahy, že ide o najnavštevovanejšiu jaskyňu Slovenska a denne sa tam vystriedajú stovky áut, musíme uznať, že nápad to bol výborný.

Lístky máme, prehliadka začína. Skupina je veľká a sprievodcovi mikrofón nefunguje hneď od začiatku, takže je potrebné podísť bližšie, ak ho chceme počuť. Počas prehliadky jaskyne sa vyskytujú kratučké výpadky v osvetlení. Neviem, čím sú spôsobené, vnímam to vcelku dobrodružne. Mamička s malými deťmi vedľa mňa asi nie. Výklad sprievodcu je zaujímavý a jaskyňa nádherná. Keď sa prehliadka končí, na jednej strane je nám ľúto, že z tej rozprávky vychádzame, na strane druhej sme radi, lebo po zdolaní 913 schodov máme tak akurát dosť. Zážitok z prehliadky vylepšil moje počiatočné negatívne dojmy, ale nevymazal ich.

Len pre porovnanie. Vlani sme navšítili rakúsku ľadovú jaskyňu Eisriesenwelt. Parkovanie bezplatné, nonstop otvorených niekoľko pokladní, čakanie na lístky takmer žiadne. Dostatok suvenírov od výmyslu sveta, v prevádzke niekoľko bufetov. Prehliadka ničím nerušená.

Môj záver? Aj tak je tá naša jaskyňa krajšia! Ale buďme lepší! Vítajme turistov, ukážme, že ich tu chceme, ponúkajme služby na úrovni. Turista nám rád zaplatí za pohodlné ubytovanie v peknom hoteli, za kvalitné a chutné jedlo, za zaujímavý suvenír. A my mu za to poskytujme dostatok informácií, označujme cesty a chodníky k pamiatkam, aby neblúdil. Nerobme z vyberania parkovného a „záchodových“ poplatkov národný šport. Potom sa k nám budú zahraniční turisti radi vracať a v správach viac nebudeme počuť, že ak sa Slovač chce okúpať, ide radšej do Maďarska a ak si chce zalyžovať, ide radšej do Rakúska či Talianska.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Plavčan vo štvrtok skončí, Danko si dal čas na premýšľanie

Predseda SNS hovorí o potrebe obnoviť dôveru v koalícii.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?