Klobúk dole...

Autor: Eva Jochmannová | 8.6.2011 o 13:37 | (upravené 14.7.2012 o 20:53) Karma článku: 13,33 | Prečítané:  1702x

Poznáte živočíšny druh nazývaný "tiežpodnikateľ"? Ja som si toto oslovenie zaužívala pre tých, ktorí pozerajú len na to, ako rýchlo zarobiť a veľa sa nenarobiť. Zákazník je pre nich niečo druhoradé a otravné. Pritom zabúdajú na dôležitú skutočnosť, že každý zákazník sa dá oklamať, ale iba raz. O to viac ma poteší, keď sa stretnem s podnikateľom, ktorý chápe, že zákazník je ten, od ktorého závisí jeho budúcnosť. Našťastie, aj takých je čoraz viac.

Od malička nosím okuliare a každý, kto ich nosí tiež, vie, že byť "okuliarnikom" nie je lacný špás. Samotné rámy sú pomerne drahé a ak niekto potrebuje špeciálnu úpravu skiel, tak musí vziať veľké kladivo a rozbiť malé prasiatko, do ktorého si roky šetrí. Prasiatko som rozbila aj ja a namierila som si to do jednej z optík pomerne známej siete.

Za dva rámy, z ktorých jeden bol "zdarma" plus za špeciálne sklá, na ktoré ma nahovorila predavačka, som zaplatila...no, povedzme, že slušnú sumu. A tešila som sa na krásne nové okuliarky, ktoré mali byť hotové "taaak, do dvoch týždňov....". Po mojich opakovaných urgenciách som sa k nim po dvoch mesiacoch konečne dostala. Malo to však háčik. Jedny okuliare boli naozaj dobré, príjemne sa mi cez nich pozeralo a bola som spokojná. Tie druhé, ktoré mali byť presne také isté, však mierne skresľovali obraz a nebolo príjemné cez nich pozerať. Na túto skutočnosť som upozornila optičku, ktorá mi ich odovzdávala. Pokrútila hlavou, že to nie je možné a že nech ich len pekne pár dní nosím a oči si zvyknú. Na moju otázku, prečo mi potom neprekážajú tie druhé okuliare, keď sú úplne rovnaké, mi nevedela odpovedať. Tak som si povedala, že za skúšku nič nedám a poslušne som okuliare začala nosiť. Vydržala som až jeden deň, počas ktorého som mala pocit, že škúlim a podľa vyjadrenia kolegyne som sa aj divne tvárila a nakláňala hlavu. Skrátka sexica v nových okuliaroch. Večer som išla do optiky podať reklamáciu. Reklamáciu som podať mohla, ale kolegyňa ktorá to prešetrí tam bude bohviekedy a dioptrie sú v poriadku a to si len musím zvyknúť, lebo aj tak oni s tým nič neurobia atď....Na reklamácii som napriek tomu trvala. Po mesiaci som dostala vyjadrenie, že okuliare sú v poriadku a že pre mňa už nič viac urobiť nemôžu. Nechápala som, čo viac, keďže pre mňa ešte nič neurobili. Rozmýšľala som, čo podniknúť ďalej a na akú inštitúciu sa obrátiť, keďže doposiaľ som s takým niečim nemala skúsenosť. Zatiaľ som nosila len tie dobré okuliare.

O nejaký čas, keď som v meste prechádzala okolo inej optiky, napadlo mi, že sa opýtam na názor tam. Na druhý deň som tam zašla. Hneď na úvod som povedala, že by som si chcela len dať preskúšať okuliare, ktoré neboli kúpené u nich, ale v pôvodnej optike mi nechcú uznať reklamáciu. Čakala som, že ma pošlú preč s tým, že nebudú riešiť reklamáciu, ktorá sa ich vôbec netýka. No stal sa pravý opak. Asi trištvrťhodinu sa mi venovali dve milé a veľmi ochotné optičky, ktoré premeriavali dioptrie, nejaké vycentrovanie a ďalšie záležitosti, ktorým som nerozumela. Hľadali možné príčiny a nejaké dobré riešenie. Pre istotu som ich viackrát upozornila, že naozaj nereklamujem tovar zakúpený u nich, aby som predišla prípadnému nedorozumeniu. Nakoniec povedali, že ich merania tiež nepreukazujú nejaký závažný nedostatok, ale že vycentrovanie nie je celkom presné a problém by mohol byť aj v samotnom materiáli, z ktorého sú sklá vyrobené. Dohodli sme sa, že mi sklá vymenia a uvidíme. Hneď na druhý deň ráno som od nich dostala smsku, že moje okuliare sú hotové. Prišla som si pre nich a ukázalo sa, že výmena skiel naozaj pomohla. Pravdepodobne bol chybný materiál, z ktorého boli tie pôvodné vyrobené. Najväčším prekvapením však pre mňa bolo to, že za tútu službu odo mňa nechceli prijať ani cent. Pani, ktorá ma vybavovala (možno to bola majiteľka, neviem) povedala: "Ak si inde nevedia vážiť zákazníka, tak to je ich problém. My si zákazníkov vážime, a preto to prijmite od nás ako náhradu, keďže za tie pôvodné okuliare ste zaplatili viac než dosť." Vtedy mi naozaj padla sánka a od toho času som ostala ich vernou zákazníčkou a odporúčam ich aj všetkým známym. Takto si ja predstavujem zákaznícky orientovaný prístup. Takže, klobúk dole..:).

A čo tá pôvodná optika? Viem, poviete si, mala som tam nabehnúť, kričať, dupkať, vyhrážať sa. Možno áno. Možno po zásahu obchodnej inšpekcie (ak to vôbec pod ňu spadá) by som uspela. Možno niekto iný by s chuťou zaangažoval aj médiá. Ja si však myslím, že s takým prístupom nepotrvá dlho a potrestajú sa sami. Keď idem okolo, vždy majú prádzno....

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Plavčan vo štvrtok skončí, Danko si dal čas na premýšľanie

Predseda SNS hovorí o potrebe obnoviť dôveru v koalícii.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?